Тайната на автентичността

Тайната на автентичността

Тайната на автентичността (или "изкуството да бъдеш себе си")

Чувствате ли, че носите маска?

Понякога може да се почувствате така, сякаш трябва да действате по определен начин пред шефа си или да казвате неща, които не усещате, за да бъдете приети от колегите си. Вместо да бъдете себе си, вие играете роля, за да се впишете или да впечатлите другите.

Повечето от нас са преминали през подобни моменти. Вместо да бъдем истински, ние казваме това, което мислим, че другите искат да чуят, и действаме по начин, който е в разрез с нашата истинска същност. С две думи – живеем неавтентично.

Такъв начин на живот и работа е изтощителен, демотивиращ и ограничаващ. Той може да ни попречи да достигнем пълния си потенциал. Напротив, да живеем и работим автентично означава да си позволим да бъдем себе си – да бъдем свободни от чуждите очаквания и да избираме сами пътя си в живота.

В тази статия ще разгледаме автентичността в дълбочина: какво означава тя, какви предизвикателства носи и как можем да бъдем по-автентични в нашия живот.

Какво е автентичност?

Може да изглежда, че има толкова много определения на автентичността, колкото има психолози, философи и учени. Въпреки това, едно общо разбиране е, че автентичното живеене означава да водиш живота си според собствените си ценности и цели, а не тези на другите.

Просто казано, автентичността означава да бъдеш верен на собствената си личност, ценности и дух, независимо от натиска да се държиш по друг начин. Бъди честен със себе си и с другите и носи отговорност за грешките си.

Ценностите ти, идеалите и действията ти са в съответствие. В резултат на това изглеждаш искрен и си готов да приемеш последиците от това да бъдеш верен на това, което смяташ за правилно.

Защо да бъдем автентични?

Не винаги е лесно да живеем автентично. Понякога да бъдеш верен на това, което знаеш, че е правилно, означава да се противопоставиш на мнозинството. Може да означава да бъдеш нестандартен, да се отвориш за възможността другите да те наранят и да избереш по-трудния път.

От една страна, това може да значи, че ще пропуснеш някои възможности – трябва да се примириш с това. Но в дългосрочен план, това най-вероятно ще открие много повече възможности; възможности, които нямаше да бъдат достъпни за човек, който е възприеман като несигурен, противоречив или неавтентичен.

Да живееш автентично е много по-наградаващо, отколкото да криеш истинската си същност. Когато живееш автентично, не трябва да се притесняваш какво си казал (или не казал), как си се държал или дали си направил правилното нещо. Живеенето автентично означава да имаш пълно доверие в себе си и в своите мотиви.

Има и други важни ползи от това да бъдем автентични:

Доверие и уважение: Когато си верен на себе си, не само че доверяваш на решенията и преценките си, но и другите ти се доверяват. Те ще те уважават за това, че стоиш зад своите ценности и вярвания.

Цялост (интегритет): Когато си автентичен, ти също така притежаваш интегритет. Никога не се колебаеш да направиш правилното нещо, така че никога не се налага да се съмняваш в себе си. Това, което си, какво правиш и в какво вярваш – всичко е в перфектна хармония.

Способност да се справяш с проблеми: Когато си честен със себе си и с другите, имаш силата и отвореността да се справяш с проблемите бързо, вместо да ги отлагаш или игнорираш напълно.

Разкриване на потенциала: Когато вярваш в себе си и правиш това, което знаеш, че е правилно, можеш да реализираш своя пълен потенциал в живота. Вместо да позволяваш на другите да определят какво е най-добро за теб, поемаш контрол върху живота си.

Как да започнем да живеем автентично?

Познай себе си: Разгледай внимателно своите ценности, вярвания и стремежи. Попитай се какво наистина искаш от живота, а не какво другите очакват от теб.

Приеми своите слабости и грешки: Автентичността не означава да бъдеш перфектен. Напротив, важно е да приемеш своите несъвършенства и да се учиш от тях.

Бъди честен в комуникацията: Когато говориш с другите, бъди искрен и открит. Не се опитвай да угодиш или да се харесаш на всяка цена.

Действай според своите убеждения: Вместо да следваш социалните норми или очакванията на другите, поеми отговорност за своите решения и действай съобразно собствените си принципи.

*Линк към оригинална статия